Юристка в найкоротшій у світі спідниці

Юристка в найкоротшій у світі спідниці

Молодий юрист

Молодий юрист

Потім буде пізно…

20.09.2019

Ратифікація Римського статуту Міжнародного кримінального суду, питання, про яке часто говорять з похибками. Станом на червень 2019 року Міжнародний кримінальний суд (МКС) уже має юрисдикцію на території України згідно з двома деклараціями, поданими парламентом.

Однак, 30 червня 2019 року – дата чергового фіаско, оскільки саме в цей день сплив термін трирічної відстрочки Римського статуту. Це те, що варто відчувати всім єством, не лише на філософських роздумах на кофебрейках і навіть не в сімейках перед зомбо-ящиком чухаючи політологічне пузо, адже тепер суто від волі парламенту залежить, чи стане Україна повноправним членом Міжнародного кримінального суду.

Сьорбніть гарячого чаю, оскільки зараз буде важлива інформація: Міжнародний кримінальний суд є міжнародним судом, що постійно працює з 2002 року і має право переслідувати осіб, зокрема, “сливки общества” держав, за геноцид або воєнні злочини. Цікаво виходить, так?

Роботу МКС регулює ухвалений у 1998 році Римський статут. Договір дає визначення злочинів, за які береться МКС, і види покарання, і функції Асамблеї держав-учасників.

А зараз вимкніть телевізор, і уважно прочитайте основний імпульс моєї писанини: що нам дасть ратифікація Римського статуту Міжнародного кримінального суду? Перш за все, це передбачено статтею 8 Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом, а відтак і зобов’язанням України. Ратифікація дала би нам офіційний статус члена Асамблеї держав-учасників, а з ним – додаткові права. Наприклад, ставити питання на порядок денний Асамблеї, мати свого суддю, організаційно брати участь у роботі суду.

Перехідне правосуддя – це свого роду шанс, який, можливо, поверне країну до мирного життя, а також запровадження правил, завдяки яким люди житимуть після завершення збройного конфлікту.

Так званий механізм може стати основоположним у встановленні справедливості щодо жертв воєнних конфліктів та міжнародної збройної агресії. Безумовно, це тернистий і довгий шлях переходу до мирного життя після завершення війни.

Римський статут був підписаний Україною ще 2000 року, але перед тим, як віддати договір на ратифікацію в парламент, тоді існуючий президент Л. Кучма звернувся до Конституційного суду  за його перевіркою на законність.

Однак, КСУ відправили речення договору в “ментальний смітник”. У цьому реченні йдеться про те, що Міжнародний суд доповнює національні правові органи.

Наше законодавство не передбачало такого доповнення, тому Римський статут визнали неконституційним. З того часу Україна довго не поверталась до питання його ратифікації і мене вражає цей абсурд, оскільки знову ж на декілька років це питання відправляється в режим бронепотягу до тих пір, поки знову не витягнуть з кабали байдужості.

Після початку воєнних дій і до сьогодні Україна стала схожа на бабусину відбивну, від цього навертаються сльози.

Обіцянки нової влади, передбачають концепцію перехідного правосуддя, якщо вони реалізуються в дію, це буде важливим кроком у розвитку нашої правоохоронної системи, і сильною політичною позицією. Коли саме очікувати зрушень? Основне питання.

Перш за все, нам конче необхідно напрацювати свою індивідуальну модель перехідного правосуддя із досвіду інших країн. Зрозуміло, що  універсальних прикладів, які б можна було взяти і перенести на Україну, не існує, але працювати над стандартом за яким люди житимуть після завершення збройного конфлікту нам катастрофічно необхідний.

Поділитись fb twitter gplus
Чи дієва боротьба держави з торгівлею людьми?

Чи дієва боротьба держави з торгівлею людьми?

04.06.2018

Однією із важливих за своєю актуальністю проблем у нашому сучасному суспільстві є торгівля людьми, як одна з найжорстокіших форм порушення ….

З новим преЗЕдентом підтягнуться і кровосісі?

З новим преЗЕдентом підтягнуться і кровосісі?

05.04.2019

Перший тур виборів пройшов,  другий очікуємо 21 квітня. Наближення бійні за мандат ще попереду, але вже зараз можна спостерігати його ….

Разом без формальних обов’язків

Разом без формальних обов’язків

10.08.2018

Серед багатоманітності сімейно-шлюбних видів, які наразі спостерігаються в соціумі, найбільш актуальною моделлю сімейного життя є незареєстрований шлюб, який набуває характеру ….

Квест на державну службу

Квест на державну службу

15.05.2019

Біля Вінницького універмагу кинулась в очі рекламна вивіска Дмитра Карпачова “Как дать ребенку все без денег и связей?”, встигни придбати ….